Ogólnopolski Konkurs Literacki Wydawnictwa "Nasza Księgarnia"
„Podwodny świat. Mroczny dar”
zakończony
Zadanie konkursowe brzmiało:
Cień – przestępca czy ofiara? Opisz historię tego bohatera.
Anna Ramenda – ucz. kl.5.
decyzją jury konkursu,
ze względu na bardzo wysoki poziom prac,
znalazła się wśród wyróżnionych
(nagrodzonych zestawami książek)
Gratuluje
Praca Ani poniżej:
Wysoki Sądzie, ja - Anna Ramenda - reprezentująca Parlament Dziecięcy, występując w imieniu Richarda Straida, zwanego Cieniem, proszę o głos w jego sprawie.
Witam zgromadzonych mieszkańców Strefy Bentonicznej, Stacji Handlowej a także nawodniaków - mieszkańców strefy naziemnej. Pokrótce przedstawię historię tego młodego człowieka.
W wyniku efektu cieplarnianego większość lądu została zalana wodami oceanu. Zginęło mnóstwo ludzi, w tym i rodzice oskarżonego. Wkrótce powstała jedna wielka wspólnota, której celem było wychowanie sierot. Richard i jego siostra Gemma trafili do internatu pod rzekomo troskliwą opiekę Pani Spinner - dyrektorki owej placówki.
Drodzy Państwo, zapewniam, iż nikt z Was nie powierzyłby swoich dzieci owej wychowawczyni, osobie ograniczającej podopiecznym przestrzeń życiową, wprowadzającej same zakazy i kary. W zamian za nieposłuszeństwo młodzi-gniewni zsyłani byli do więzienia „Szarłat”. Tam pojawił się doktor Kunze, który przy współpracy z panią Spinner dopuszczał się okrutnych eksperymentów na ciałach tych młodych ludzi, określając to ważnymi badaniami nad mrocznym darem-zjawiskiem, o którym wszyscy wiedzieli, a nikt nie odważył się głośno mówić.
Brutalne eksperymenty przeprowadzane na skazanych oszpeciły ich ogromnymi bliznami, które okaleczyły zarówno ich ciała i umysły, zraniły boleśnie ich dusze.
Czy dzisiaj oskarżający Richarda, nazywający go przywódcą Gangu Szarłat mają prawo tak czynić? To on, nastolatek nie miał nikogo, kto stanąłby w jego obronie. Jako sierota, stał się człowiekiem bez praw, na którym wykonywano eksperymenty, podobno w mię nauki.
To dorośli opiekunowie, których celem miało być niesienie pomocy innym, dopuścili się przestępstwa! Zakuwali więzionych w kajdany i łańcuchy, po czym zmuszali do ciężkiej pracy-połowu pereł w odmętach ciemnego oceanu. Odbywało się to w nieludzkich warunkach, bez godziwej zapłaty, pod pręgieżem katów!
Czy można tak było traktować młodocianych, wykorzystując ich bezsilność?
Jak w każdym z nas, tak i w nich latami gromadził się bunt, który doprowadził do tego, iż zaplanowali z powodzeniem ucieczkę. W ramach odwetu napadali na podwodne farmy i niewinnych ludzi. Ale czy potrafili odróżnić dobro od zła? Czy ktoś ich tego nauczył?
Czy można więc mówić o Richardzie Straidzie jako o przestępcy? Zapewniam, iż jest on ofiarą ujawnionego systemu i „chorych” lekarskich praktyk. Stał się królikiem doświadczalnym badań eksperymentalnych doktora i ludzi władzy, którzy je finansowali.
Proszę zwrócić uwagę na wielkie serce oskarżonego, miłość do siostry. Jego dążeniem było odnalezienie Gemmy, przekazanie jej zarobionych pieniędzy i zabezpieczenie przyszłości. Dla niej gotów był poświęcić swoje życie. Jako obrońca pytam - czy ktoś, kogo nazywa się przestępcą, byłby do tego zdolny?
Pragnąc, aby przywrócono dobre imię Richarda Straida, proszę o jego uniewinnienie. W zebranych materiałach dowodowych i w zgodzie ze swoim sumieniem zapewniam, iż Richard Straid jest ofiarą!
Ogólnopolski Konkurs Literacki Wydawnictwa "Nasza Księgarnia" - „Podwodny świat. Mroczny dar”
autorka: Anna Ramenda - uczennica Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie,
opiekun: Jolanta Wojtyła - Staszek
Zwycięzcy konkursu bibliotecznego
„Podwodny świat”
Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcą konkursu Podwodny świat został Łukasz Pawlak, opiekun: Katarzyna Karwat, Miejska Biblioteka Publiczna, Szosa Kotomierska 3,
86-010 Koronowo
Wyróżnienia otrzymują:
• Olga Gontarczuk, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Zielonce, opiekun: Beata Sobczak-Sędecka
• Justyna Jasiorowska, uczennica Publicznego Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym, opiekun: Natalia Nowacka
Autorzy wyróżnionych prac otrzymają: Łukasz Pawlak – laptopa DELL, Olga Gontarczuk i Justyna Jasiorowska – aparaty fotograficzne OLYMPUS mju TOUGH oraz książki, a do ich bibliotek trafią zestawy książek Wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA.
Ze względu na bardzo wysoki poziom prac jury konkursu postanowiło nagrodzić zestawami książek dodatkowo następujące osoby:
• Weronikę Brylant, uczennicę Publicznego Gimnazjum nr 22 im. Karola Wojtyły w Radomiu, opiekun: Iwona Wiśniewska
• Hannę Domańską, uczennicę Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Goleniowie, opiekun: Izabela Góra
• Aleksandrę Dubielak, uczennicę Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Gołczy, opiekun: Małgorzata Komenda
• Aleksandrę Herbut, uczennicę Szkoły Podstawowej w Małkowicach, opiekun: Aneta Wiśniowska
• Martynę Piórkowską, uczennicę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Miłakowie, opiekunowie: Beata Sekular i Renata Jasiak
• Annę Ramendę, uczennicę Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie, opiekun: Jolanta Wojtyła - Staszek
• Magdalenę Retecką, uczennicę Publicznego Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pyrzycach, opiekun: Katarzyna Retecka
• Julię Skólską, uczennicę Zespółu Szkół im. Wedlów-Tuczyńskich w Tucznie, opiekun: Małgorzata Tereszczak
• Kacpra Tomaszewicza, ucznia Zespołu Szkół w Barwicach, opiekun: Grzegorz Tomaszewicz
• Jarosława Walusiaka, ucznia Gimnazjum Publicznego nr 15 w Łodzi, opiekun: Bogdan Sakowski
• Roberta Zawadzkiego, ucznia Zespołu Szkół w Krynicy Morskiej, opiekun: Anna Rugała
Serdecznie gratulujemy!
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz